Muzikos popietės „Pas Čiurlionį“

mkcnamai_5

Vilniuje, Savičiaus g. 11-ame name gyvena Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Šiame sakinyje nėra jokios klaidos: Čiurlionis vis dar gyvena savo kambarėlyje, jo kūrybiška dvasia sklando po buto kambarius ir šiltai pasitinka kiekvieną apsilankantį svečią. Jau daugiau kaip dvidešimt metų Jis kviečia miestiečius ir Vilniaus svečius į įvairiausius koncertus bei kultūrines vakarones. Ne išimtis ir šis pavasaris.

Balandžio mėnesio pabaigoje Čiurlionio namai pradeda susitikimus – koncertus Čiurlionio namuose su labai plačiu menininkų ratu. Čia susijungs žodis ir muzika, gros ir jaunas ir patyręs, išgirsite Beethoveną ir dabar gyvenančių ir kuriančių kompozitorių muziką. Valandėlę iki koncerto kalbėsimės apie netrukus gimsiantį muzikos ir žodžio stebuklą, o po koncerto galėsime užduoti rūpimus klausimus koncerto atlikėjams. M. K. Čiurlionis labai mėgo improvizaciją ir laisvę, tad ir mes norime jo paprašyti pakviesti Jus į visai „kitokius“ koncertus. Juos ir koncertais pavadinti sunku: tai greičiau primins apsilankymą svečiuose, kur kalbos peraugs į koncertą, o koncertas natūraliai išsirutulios į aptarimą, o gal ir diskusijas. Galime drąsiai teigti,  jog tai bus laisviausias ir demokratiškiausias kultūros židinys Vilniuje, o kadangi Čiurlionio namuose yra tikras židinys, tai sušalus namų šeimininkas mielu noriu jį užkurs. Einant į svečius niekas bilietų įsigyti neprašo, taip pat ir mūsų renginiuose jokių bilietų nereikės, vietos užteks visiems norintiems.

Jei dar dvejojate, eiti ar ne pas Čiurlioni į svečius, trumpai susipažinkite su artėjančiomis susitikimų temomis. Iki vasaros pertraukos keturis kartus pakviesime Jus į svečius.

Pirmoji ciklo popietė – susitikimas pavadinimu „Jausmai ir simboliai“ įvyks jau šį šeštadienį, balandžio 29 d. 16 val. Ją pristatys violončelininkas iš Didžiosios Britanijos Tomas Collingwoodas ir pianistas Justas Šervenikas. Koncerte skambės didžiojo romantiko R. Schumanno kūriniai bei XX a. genijaus D. Šostakovičiaus kamerinė muzika. Kas sieja šiuos du nerimastingus, maištaujančius muzikos kūrėjus? Mintys, o gal ir atsakymai – susitikimo metu.

Antrajame susitikime „Sielos broliai”, numatytame šeštadienį, gegužės 13 d. 16 val., klausysimės Hugo Wolfo dainų ir M. K. Čiurlionio fortepijoninių opusų. Šią popietę turėsime progą pabendrauti su namų šeimininko proanūkiu pianistu Roku Zubovu ir baritonu Steinu Skjervoldu (Norvegija), kurie drauge atliks XIX-XX amžių sandūroje kūrusių genijų muziką, apimtą artėjančio XX-ojo amžiaus jaudulio ir nežinios: gimstančios naujos kūrybinės formos, nauji emociniai ir estetiniai horizontai skleidžiasi dviejų labai skirtingų, bet artimų savo dvasia autorių muzikoje.

Birželio mėnesio pradžioje susitiksime su dviem labai skirtingais pianistais, pristatysiančiais Čiurlionio namuose savo kūrybinius ieškojimus. Birželio 3 d. Čiurlionio namuose svečiuosis vienas geriausių jaunosios kartos pianistų pasaulyje Gustavas Piekutas iš Danijos. Šiuo metu Berlyno Hannso Eislerio muzikos akademijoje besimokantis pianistas pristatys rečiausiai atliekamą L. van Bethoveno opusą „Diabelli variacijas“ – šio monumentalaus kūrinio gimimas atskira pėdsekio verta istorija, o jo atlikimas – nedaugeliui pasaulinio garso pianistų įveikiamas uždavinys. Birželio 8 d. pianistas iš Italijos Emanuele Torquati atveš Čiurlionio laikmečiui skirtą programą „Čiurlionio laikas“. Klausytojai tikrąja to žodžio prasme pasiners į Čiurlionio laikų muzikos pasaulinį vandenyną: koncerte susipins M. K. Čiurlionio, amerikiečių kompozitoriaus Charleso Tomlinsono Griffeso, pianisto tėvynainio Ferruccio Busoni‘o, austro Alexanderio von Zemlinsky ir dažnai su Čiurlioniu lyginamo Aleksandro Skriabino kūriniai.

Koncertus-susitikimus ves muzikologė Rasa Murauskaitė.
Apie kiekvieną susitikimą išsamią informaciją galėsite rasti Čiurlionio namų tinklapyje ir facebook’e. Ten rasite ir programų atgarsius.  Nuoširdžiausiai laukiame, iki susitikimų  „Pas Čiurlionį“.

 

 

Koncertų – susitikimų ciklas „Pas Čiurlionį“:

 

Balandžio 29 d. 16 val. „Jausmai ir simboliai“

Violončelininkas Tomas Collingwoodas (Didžioji Britanija) ir pianistas Justas Šervenikas

Programoje R. Schumanno kūriniai ir D. Šostakovičiaus kamerinė muzika

 

Gegužės 13 d. 16 val. „Sielos broliai”

Baritonas Steinas Skjervoldas (Norvegija) ir pianistas Rokas Zubovas

Programoje Hugo Wolfo dainos ir M. K. Čiurlionio fortepijoniniai kūriniai

 

Birželio 3 d. 16 val. „Diabelli variacijos“

Pianistas Gustavas Piekutas (Danija)

Programoje L. van Bethoveno „Diabelli variacijos“

 

Birželio 8 d. 18 val. „Čiurlionio laikas“

Pianistas Emanuele Torquati (Italija)

Programoje M. K. Čiurlionio, Charleso Tomlinsono Griffeso, Ferruccio Busoni‘o, Alexanderio von Zemlinsky ir Aleksandro Skriabino kūriniai